הוצאת שחורים – טיפים לטיפול מהיר ומניעה

ככל שאנו מנסים לשמור על עור בריא וצלול, שחורים הם אחת מבעיות העור המתמשכות והמתסכלות ביותר שאנו יכולים להיתקל בהן. בליטות קטנות אלה על העור נגרמות על ידי זקיקי שיער סתומים, וכתוצאה מכך קומדונים פתוחים שהופכים שחורים כאשר נחשפים לאוויר. ראשים שחורים יכולים להופיע בכל חלק של הגוף, אבל הם נמצאים בדרך כלל על האף, הסנטר והמצח.

אם אתם נאבקים עם שחורים ותוהים איך להיפטר מהם לתמיד, אתם לא לבד. במאמר זה, אנו נשתף כמה טיפים וטריקים יעילים להוצאת שחורים מהפנים ושמירה על העור.

הגורמים לשחורים באף ובפנים

לפני שאנחנו צוללים לתוך השיטות השונות להוצאת שחורים מהאף והפנים, חשוב להבין מה גורם להם מלכתחילה. חורים שחורים מתרחשים כאשר עודף שמן, תאי עור מתים וחיידקים מצטברים בזקיקי השיער, מה שגורם להם להיות סתומים. כאשר הנקבובית הסתומה פתוחה, האוויר מחמצן את התוכן פנימה וגורם לו להפוך לשחור.

חלק מהגורמים שיכולים לתרום לשחורים כוללים:

  • עודף ייצור שמן: אנשים עם עור שמנוני נוטים יותר לשחורים מאשר אלה עם עור יבש.

  • שינויים הורמונליים: תנודות ברמות ההורמונים, כגון אלה שחוו במהלך גיל ההתבגרות או הווסת, יכולות להגביר את ייצור השמן ולהוביל לשחורים.
  • היגיינת עור ירודה: לא לנקות כראוי את העור או באמצעות מוצרים שאינם קומדוגניים יכול לתרום נקבוביות סתומות.

  • דיאטה: מזונות מסוימים, כגון אלה עשירים בסוכר או חלב, יכולים לעורר דלקת ולהגביר את ייצור השומן.

 

הוצאה ומניעה של שחורים

טיפים וטריקים יעילים להוצאת שחורים מהפנים

השתמשו בחומצה סליצילית

חומצה סליצילית היא חומצה בטא-הידרוקסי הפועלת על ידי פילינג העור ומסת הצטברות של תאי עור מתים ושמן בזקיקי השיער. זהו מרכיב נפוץ בהרבה טיפולים ללא מרשם לאקנה והוא יעיל במיוחד לטיפול בשחורים.

כדי להשתמש בחומצה סליצילית למטרת הוצאת שחורים מהפנים והאף יש להתחיל על ידי ניקוי עדין של העור שלך. לאחר מכן, להשתמש במוצר חומצה סליצילית, כגון טונר או טיפול נקודתי על האזור הפגוע. הקפד לעקוב אחר הוראות המוצר בזהירות ולהימנע משימוש בו בתדירות גבוהה יותר מהמומלץ.

נסו רטינואיד

רטינואידים הם סוג של נגזרות ויטמין A אשר משמשים בדרך כלל בטיפוח העור עבור תכונות אנטי אייג'ינג וטיפול באקנה. הם עובדים על ידי האצת מחזור התא ומניעת הצטברות של תאי עור מתים בזקיקי השיער.

כדי להשתמש ברטינואיד להוצאת שחורים, מומלץ להכניס זאת לאט לתוך שגרת טיפוח העור שלך, מאחר והוא יכול לגרום לגירוי ורגישות בהתחלה. להחיל בכמות קטנה של המוצר על עור נקי, יבש, תוך התמקדות באזורים שבהם שחורים הם הנפוצים ביותר. הקפד להשתמש בקרם הגנה במהלך היום, כי רטינואידים יכולים להפוך את העור רגיש יותר לשמש.

אדים על העור

קיטור יכול להיות כלי שימושי לריכוך שחורים ולהפוך אותם קלים יותר להסרה. כדי להעביר אדים על העור, יש להתחיל על ידי הרתחת סיר של מים והעברתו לקערה. הניחו את הפנים מעל הקערה, וודאו שאתם שומרים על מרחק בטוח כדי להימנע מכוויות. עטפו מגבת מעל הראש כדי ללכוד את האדים, ואפשרו לה לחדור לעור למשך 5-10 דקות.

לאחר האידוי, השתמש בכלי חילוץ קומדונים כדי להפעיל בעדינות לחץ על השחורים ולהסיר אותם מהעור. הקפד לחטא את הכלי לפני ואחרי כל שימוש כדי למנוע החדרת חיידקים לעור.

מניעה של שחורים

אמנם חשוב לדעת כיצד להסיר ביעילות את השחורים, אל חשוב יותר למנוע מהם אפילו להופיע מלכתחילה. על כן:

נקו את העור באופן קבוע –  אחת הדרכים היעילות ביותר להוצאת שחורים היא לשמור על שגרת טיפוח העור עקבית, הכוללת ניקוי העור שלך באופן קבוע. בחרי מנקה עדין המתאים לסוג העור שלך והשתמשי בו פעמיים ביום כדי להסיר לכלוך, שמן, ואיפור שיכול לסתום נקבוביות.

מוציאים באופן קבוע – פילינג רגיל יכול לעזור להסיר תאי עור מתים ולמנוע מהם לבנות את זקיקי השיער. הקפידו להשתמש בפילינג עדין שמתאים לסוג העור שלכם ולהימנע מפילינג יתר, היכול לגרום לגירוי ורגישות.

השתמש במוצרים שאינם קומדוגניים – שימוש במוצרים המתויגים כלא-קומדוגניים פירושו שהם נוטים פחות לסתום נקבוביות ולשחורים. חפשו מוצרים נטולי שמן ולא כאלו המייצרים אותו.

שמור על הדיאטה שלכם – אמנם אין הוכחה חד משמעית כי דיאטה גורמת לשחורים, כמה מזונות יכולים לעורר דלקת ולהגדיל את ייצור השומן. שקול להגביל צריכת מוצרי חלב, מזונות מתוקים ומזונות מעובדים, ולבחור דיאטה עשירה בפירות, ירקות ודגנים מלאים.

טיפול בשחורים בפנים

מתי לראות דרמטולוג

אם ניסיתם מספר שיטות של הוצאת שחורים מהפנים אך אתם עדיין במאבק מתמיד איתם, ייתכן שהגיע הזמן לראות רופא עור. הם יכולים להציע ייעוץ מקצועי ואפשרויות טיפול, שיכולות לעזור להוציא שחורים מהפנים גם למי שלא הצליח בכך.

האם יש סיכונים בהוצאת שחורים?

בעוד הוצאת שחורים היא בדרך כלל בטוחה, יש כמה סיכונים פוטנציאליים לאליהם חשוב להיות מודעים.

אחד הסיכונים הנפוצים ביותר הוא גירוי בעור ונזק. אם אתם אגרסיביים מדי בהוצאת שחורים מהפנים, אתם יכולים לגרום נזק לשכבת המגן של העור, מה שמוביל לאדמומיות, דלקת ואפילו צלקות. לכן חשוב להיות עדין בעת הסרת שחורים ולהימנע משימוש בכלים קשים או שוחקים.

סיכון נוסף הוא זיהום. הוצאת שחורים מהאף או הפנים יוצרת פתח בעור שעשוי לאפשר לחיידקים להיכנס ולגרום לזיהום. כדי להפחית את הסיכון לזיהום, הקפידו לחטא את כל הכלים שבהם אתם משתמשים לפני ואחרי כל שימוש, ולהימנע מלגעת בפנים עם ידיים מלוכלכות.

לבסוף, טיפול יתר בעור יכול לגרום לו להיות יבש, מגורה ורגיש. זה יכול להפוך את הוצאת השחורים לקשה יותר בטווח הארוך. כדי למנוע זאת, הימנעו משימוש במוצרים רבים מדי בבת אחת וודאו שמירה על באופן קבוע.

באופן כללי, בעוד שיש כמה סיכונים הקשורים להוצאת שחורים מהפנים סיכונים אלה יכולים להיות ממוזערים על ידי שימוש בשיטות עדינות, הימנעות משחיקה ולהיות זהירים בעת טיפול הוצאת שחורים מהפנים בבית. אם אתם לא בטוח לגבי הדרך הטובה להוצאת שחורים, זה תמיד רעיון טוב להתייעץ עם רופא עור שיכול להציע ייעוץ והדרכה אישית.